NAPOLEON PENDANT

NAPOLEON PENDANT

Δημοσίευσηαπό fermasolaris » Τρί Δεκ 20, 2011 12:41 am

Εχω ενα μικρο αντικειμενο που υπαρχει υπονοια οτι μπορει να ανηκε στον Ναπολεοντα.
Η ιστορια λεει οτι το καιρο εκεινο ο Ναπολεοντας περασε μια νυχτα στην πολη μου (ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ) οπου και εμεινε σε ενα σπιτι
στο τμημα της παλαιας πολης το οποιο και υπαρχει ακομα.
Λοιπον σε αυτο το σπιτι βρεθηκε το ανικειμενο που παραθετω παρακατω.
Οι φωτο ειναι μικρες και θα προσπαθησω αυριο, να ανεβασω κοντινες για να φαινονται οι λεπτομερειες.
Στην μπροστινη οψη υπαρχει η προτομη του Ναπολεοντα και ενα Ν και εσωτερικα καποια σκιτσα γυναικων της εποχης.
Προσπαθω να βρω σκιτσο της εποχης της συζυγου του JOSEFINA,για να την συγκρινω με τις εσωτερικες φωτο.
Ποια ειναι η γνωμη σας?

Εικόνα
By dirigo13 at 2006-03-22

Εικόνα
By dirigo13 at 2006-03-22
A PLURIBUS UNUM
fermasolaris

Re: NAPOLEON PENDANT

Δημοσίευσηαπό nms » Τρί Δεκ 20, 2011 1:12 am

Με ενδιαφερον θα περιμενω τις καλυτερες φωτογραφιες, ακι του εσωτερικου.... κτλ.... αλλα χωρις να θελω να σε στεναχωρισω... ισως να ζεις το παραμυθι.... οτι ισως ανεικε σε αυτον...

δεν το λεω απο κακο... και εγω πολλες φορες το κανω! :lol: σκεψου.... πιανεις ενα καποδιστριακο νομισμα και λες... αυτο το επιασε και ο κυβερνητης... ισως και πολοι αγωνιστες του 1821....

εν πασα η περιπτωση... καποια πραγματα με κανουν επιφυλακτικο....

αυτο που εχεις ειναι ενα ειδους μενταγιον που το φορουσαν στο λαιμο ισως... μεσα ειχε απο ερωτικες σκηνες μεχρι οτι ηθελες...

αν ηταν του Ναπολεωντα... γιατι ειναι απο ευτελες μεταλο; επρεπε να ηταν χρυσο! δεν το βλεπω για χρυσο!

η στολη.... πιθανοτατα υπηρχε και στα τελη του 1700... αλλα το Ν;
το Ν ηταν το συμβολο του Ναπολεων οταν εγινε αυτοκρατορας... νομιζω το 1804.... δεν το εχω ψαξει αλλα καποιος που γνωριζει ισως μας διαφωτισει...
απο οτι ξερω... ο Ναπολεων εφυγε απο την αιγυπτο και περασε ενα βραδυ στην Ιεραπετρα... το 1798! οποτε κατι δεν δενει!

και δεν νομιζω απο το 1798 ο ναπολεων να ειχε το κεφαλι του πανω σε τετοιου ειδους πραγματα... αυτο μαλλον εγινε αργοτερα... οταν εγινε αυτοκρατορας!

πιθανοτατα ειναι της εποχης του Ναπολεωντα αλλα λιγο αργοτερα απο το συμβαν στο μερος σου! ή το ειχε καποιος αλλος στρατιωτης ή αξιοματικος... ή ηταν ενα ειδους δωρο στην οικογενεια για την φιλοξενια... και δοθηκε αργοτερα! μπορει και να επεσε και χαθηκε απο καποιον αξιωματικο ακολουθο του Ναπολεωντα, σε επισκεψη του στο σπιτι... (του αξιωματικου! οχι του Βοναπαρτη!) που περασε ετσι... χωρις τυμπανοκρουσιες!

αν ειναι οντως αυθεντικο... (δεν ειμαι σε θεση να το ξερω!), ειναι κατι πανεμορφο της εποχης! προσεχε πολυ τις εικονες μεσα!! πολλες φορες ειναι ευαισθητες πολυ και το χαρτι καμμενο... απο την πολυκαιρια!
nms

Δημοσίευσηαπό fermasolaris » Τρί Δεκ 20, 2011 7:17 pm

Αυτες ειναι οι κοντινες φωτογραφιες οσο πιο καθαρε καταφερα να τισ τραβηξω με την καμερα που εχω.
Ισως μια λυση θα ηταν να στειλω τις φωτογραφιες με e-mail σε καποιον που ασχολειται με artifact evaluation της εποχης του Ναπολεοντα.

Εικόνα
By dirigo13 at 2011-12-20
Εικόνα
Εικόνα
A PLURIBUS UNUM
fermasolaris

Δημοσίευσηαπό fermasolaris » Τρί Δεκ 20, 2011 7:21 pm

Εσωτερικες φωτογραφιες απο τα σκιτσα εποχης.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
A PLURIBUS UNUM
fermasolaris

Δημοσίευσηαπό fermasolaris » Τρί Δεκ 20, 2011 7:24 pm

Εικόνα
Εικόνα
A PLURIBUS UNUM
fermasolaris

Δημοσίευσηαπό nms » Τρί Δεκ 20, 2011 11:24 pm

ωπα.... μπορεις να διαβασεις και να γραψεις εδω τι γραφουν τα σκιτσα με τους ανθρωπους;;;

ειναι η οικογενεια του Βοναπαρτη μαλλον! Σε ενα γραφει Le Roi del Rome; ο βασιλιας της Ρωμης;; αυτον τον τιτλο τον ειχε ο γιος του Ναπολεωντα... ο Ναπολεων ΙΙ, απο το 1811 εως το 1814 νομιζω! δεν βασιλεψε ποτε εκει... αλλα ειχε τον τιτλο! Ο ναπολεων για ενα διαστημα ηταν αυτοκρατορας και της Ιταλιας... (ή βασιλιας...) τον τιτλο τον πηρε με το που γεννηθηκε... το 1811.... και πεθανε το 1832 μολις 21 χρονων.

η μανα του ηταν η δευτερη γυναικα του βοναπαρτη... η Μαρια Λουιζα της Αυστριας... δουκισσα της Παρμας!
εχω την εντυπωση οτι ειναι η γυναικα πριν τον παιδι με τον τιτλο που λεω!
ο Ναπολεων την παντρευτηκε το 1810.... οταν η κοπελλα ηταν 19 χρονων.

αρα.... το μενταγιον δεν μπορει να ειναι παλαιωτερο απο το 1811... πιθανοτατα να ειναι και μετα το 1812 μεχρι το 1815! αναλογως με το παιδι....
nms

Δημοσίευσηαπό fermasolaris » Τετ Δεκ 21, 2011 12:23 am

Η ερωτηση παραμενει.Ειναι οντως τοσο παλαιο? Και αν ειναι υπαρχει περιπτωση να ανηκε στον ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΑ????
Εγραψα σε καποια ειδικο στην Αμερικη.Της εστειλα ε-μαιλ με τις φωτο που ειδατε και εσεις, συννημενες.
Για να δουμε θα απαντησει!?
A PLURIBUS UNUM
fermasolaris

Δημοσίευσηαπό nms » Τετ Δεκ 21, 2011 12:36 am

οταν λαβεις απαντηση γραψε και εδω! ειμαι περιεργος να μαθω!

δεν ξερω αν ειναι ρεπλικα ή του τοτε... δεν ξερω αν ειναι του Ναπολεωντα... γιατι υπαρχει διαφορα στο ποτε ηρθε Ιεραπετρα και στο ποτε το κανω να ειναι.... αλλα μπορει να το εστειλε ως δωρο στην οικογενεια.... το σημα του και την οικογενεια του... σαν ευχαριστω και ευγνομωσυνη για την φιλοξενια... και το εστειλε αργοτερα... οταν εγινε πανισχυρος...

οποτε μπορει να μην το φορουσε αλλα να ειναι δωρο απο εκεινον! ποιος ξερει... για να δουμε ... ειμαι και σωστος στην προχειρη ερευνα που εκανα για τα προσωπα... και το κουτακι αυτο; :)
nms

Δημοσίευσηαπό alexandros » Πέμ Δεκ 22, 2011 1:32 pm

Πιστευω πως ειναι παλιο κομματι εποχης Empire. Παρα πολυ ομορφο! Θα ελεγα οτι ειναι κατι σαν "σουβενιρ" της εποχης μιας και ο Ναπολεοντας ηταν πολυ δημοφιλες προσωπο, ειδικα αναμεσα στους υποστηρικτες του. Πολυ συχνα εχω δει πορσελανινα πιατα εποχης με το μονογραμμα του. Ειχε και φανατικους φιλους στην προεπαναστατικη Ελλαδα που πιστευαν οτι θα μπορουσε να βοηθησει... Επισεις παρα πολλοι Γαλλοι βρεθηκαν στην Ελλαδα ειτε ως περιηγητες ειτε ως μαχητες στον Απελευθερωτικο Αγωνα (πολλοι βετερανοι των Ναπολεοντειων Πολεμων).
https://www.facebook.com/bibliodesia
Άβαταρ μέλους
alexandros

Επιστροφή στο Διάφορα Άλλα συλλεκτικά Αντικείμενα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης